PolskiEnglishdeutsch

Kalendarz imprez

21kwi

Ponad 3,3 mln zł dotacji na rozbudowę Skansenu!!!

Blisko 40 projektów wpłynęło na konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Pośród ośmiu projektów wybranych do realizacji znalazły się z wysoką oceną merytoryczną projekt pn. "Rozbudowa Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej - rozwój infrastruktury zaplecza turystycznego w Pszczynie", przygotowany przez firmę EPIBUD z Pszczyny na zlecenie i przy współpracy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Całkowity koszt inwestycji, której zakończenie planuje się na rok przyszły, wynosi blisko 4 mln zł, z czego 85proc. będzie stanowiła dotacja UE. 

W roku 2010 Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej przy współpracy z Urzędem Miejskim w Pszczynie zakończyła opracowanie kompleksowego prpjektu budowlanego: "Rozbudowa Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej - rozwój infrastruktury zaplecza turystycznego w Pszczynie". Wartość projektu wyniosła 81 740 zł. Gmina Pszczyna przekazała ARiPZP na ten cel 67 tys. zł. Resztę wyłożyła spółka, która dodatkowo sfinansowała studium wykonalności w kwocie 16 640 zł.

W dniu 18 stycznia 2011 roku decyzją starosty pszczyńskiego nr 43/2011 projekt został zatwierdzony i wydano Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej pozwolenie na budowę. Projekt także uzyskał pozytywną opinię Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

 

Planowany zakres prac objętych projektem przewiduje:
- budowę budynku gastronomicznego - karczmy,
- budowę budynku wielofunkcyjnego ze sklepem, ekspozycjami, zapleczem sanitarnym i gospodarczym,
- budowę drewnianej altany o pow. 150mkw. o konstrukcji szkieletowej z przeznaczeniem na organizację wystaw, warsztatów, imprez kulturalnych,
- budowę nowego ogrodzenia wraz z bramą wejściową,
- zabezpieczenie przed powodzią - podniesienie terenu,
- nowe zagospodarowanie terenu - trakty komunikacyjne, budowę stawu wraz pomostem,
- wprowadzenie elementów małej architektury - ławy, stoły, kosze, kładki,
- zagospodarowanie zieleni.

 

Zostanie również zakupione wyposażenie do nowych obiektów, m.in.: meble, sprzęt komputerowy oraz sprzęt do utrzymania skansenu.

Bezpośrednim celem projektu jest poprawa infrastruktury turystycznej Pszczyny. Jego realizacja pozwoli na przygotowanie całorocznej oferty turystycznej i edukacyjnej.

Gmina Pszczyna, jako właściciel skansenu, opracowała i założyła we wrześniu ubiegłego roku wniosek o dotację do Urzędu Marszałkowskiego. Pozytywna decyzja o dofinansowaniu projektu w wysokości 85 proc. zapadła w czwartek, 30 marca.

 


Archiwum

Godziny otwarcia

Styczeń, Listopad, Grudzień: od 9.00 do 16.00

Luty, Październik: od 9.00 do 17.00

Marzec, Wrzesień: od 9.00 do 17.00 (poniedziałek - piątek),
10.00 do 18.00 (sobota - niedziela)

Kwiecień - Sierpień: od 9.00 do 19.00

Czy widziałeś już Zagrodę Żubrów w Pszczynie?

Zagroda Żubrów w PszczynieZaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku.

Loga partnerów