PolskiEnglishdeutsch

Kalendarz imprez

22lut

Śląskie ferie w Skansenie: było gryfnie!

Pod znakiem śląskiej kultury i „godki” upłynął w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej pierwszy tydzień ferii zimowych. Dzieci przez pięć dni poznawały m.in. śląskie bery i bojki czy jak urządzić familok.

„Ferie po śląsku” były dla dzieci ciekawą alternatywą spędzenia wolnego czasu podczas ferii zimowych mieście. Pięciodniowe zajęcia poprowadził doświadczony animator. – U nas w domu tylko ja umiem „godoć”, bo mój mąż jest z Dolnego Śląska. To będzie świetna okazja, by dzieci poznały nieco naszej, śląskiej kultury – mówiła pani Grażyna, której dwie córki uczestniczyły w „Feriach po śląsku”.

Program zajęć był bardzo zróżnicowany. W pierwszym dniu dzieci uczyły się śląskiej „godki”, a w drugim opowiadały sobie „bery i bojki”, czyli opowieści po śląsku. Kolejne dni minęły na historiach o utopkach i innych straszydłach oraz poznawaniu wystroju typowego familoka, a także tworzeniu typowych śląskich strojów. Każdego dnia grupa zwiedzała również chałupy skansenu, gdzie poznawała dawne sprzęty używane na pszczyńskiej wsi.

- Było gryfnie! – zgodnie twierdzą Karolina i Tomek, uczestnicy śląskich ferii, żałując, że tydzień minął tak szybko. Organizatorzy zapowiedzieli jednak, że półkolonie ze śląską kulturą będą kontynuowane. – Bardzo ucieszyło nas spore zainteresowanie śląską kulturą wśród dzieci i rodziców. Z pewnością podczas wakacji letnich znów zaprosimy do poznawania naszych lokalnych tradycji w pszczyńskim skansenie – zapowiada Michał Pawlak z Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ


Archiwum

Godziny otwarcia

Styczeń, Listopad, Grudzień: od 9.00 do 16.00

Luty, Październik: od 9.00 do 17.00

Marzec, Wrzesień: od 9.00 do 17.00 (poniedziałek - piątek),
10.00 do 18.00 (sobota - niedziela)

Kwiecień - Sierpień: od 9.00 do 19.00

Czy widziałeś już Zagrodę Żubrów w Pszczynie?

Zagroda Żubrów w PszczynieZaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku.

Loga partnerów